Jmenuji se Kateřina Kopicová

V roce 2019 jsem
založila projekt
Tělo s příběhem

Stránku jsem založila jako novopečená maminka, které se během těhotenství udělalo nespočet strií. Po porodu mi k tomu zůstalo hodně vytahané břicho, a já jsem z toho byla opravdu nešťastná.

Už v těhotenství jsem si myslela, že jsem snad jediná, které se tohle stalo, a tak jsem hledala po internetu nějakou podporu. Našla jsem ji v zahraničí, ale na českém internetu to bylo jakoby neexistující téma. Vyšla jsem proto ze své konfortní zóny, vyfotila své popraskané těhotenské břicho a čekala, jestli se ozve někdo, kdo má na svém těle podobný příběh jako já. Potřebovala jsem prostě vědět, že nejsem jediná.

Ozvalo se mi opravdu spoustu maminek! A stejně jako já byly moc rády, když zjistily že v tom také nejsou samy. Uvědomila jsem si, že to opravdu není nic neobvyklého, jen se o tom prostě nemluví. Ženy své strie, vytahaná bříška a povolenou kůžu skrývají i před vlastní rodinou, a díky tomu většina z nás má pocit, že je vzhled jejich břícha po porodu ojedinělý případ. Proto jsem se rozhodla, že založím stránku, projekt, kde toto téma otevřu a pomocí sdílení budeme podporovat jedna druhou, abychom se my ženy přijaly takové, jaké jsme.
Původně jsem založila jenom #hashtag, ale potom co mi do zpráv začaly přicházet příběhy a fotky maminek, jsem si řekla, že si toto téma zaslouží vlastní účet. Instagram se začal velmi rychle plnit příběhy, které se postupně rozšiřovaly o další mateřská i nemateřská témata.

Na jaře 2020 projekt poprvé uspořádal své první focení, a také jsme vytvořili brožurku o mateřství, kde jsme použily fotografie reálných žen po porodu a doplnily je o odborné články. Vytvořily jsme ji na základě toho, co nám v začátcích mateřství chybělo. Vydaly jsme ji jak v tištěné, tak elekrtonické podobě a darovaly do čekáren gynekologíí, porodnic, fyzioterapie a dalších míst. Cílem bylo skrze brožurku ženám ukázat, že mít strie a vytahané břicho po porodu není nic ojedinělého. Chtěly jsme jim říct, že v tom nejsou samy.




Tělo s příběhem pomáhá ženám dodat  sebevědomí a posunout se tak v životě dál.

Projekt Tělo s příběhem tu je pro ženy, které mají na svém těle/duši příběh, chtějí své tělo přijmout, a posunout se díky tomu v životě dál. Stejně tak pro ženy, které chtějí skrze své sdílení životních příběhů podpořit ostatní na jejich cestě. 


Dny pro ženy

Už nějakou chvíli jsem mámou, a to po čem na mateřské opravdu toužím je prostor být sama sebou. Cítit se jako žena, vzít si hezké šaty a krásně se namalovat. Být obklopena kamarádkami, povídat si a popíjet kafe. Nebo si třeba taky občas zajít na zajímavou akci. Vím, že nejsem jediná maminka, která po tomto touží, a tak jsem vytvořila Den pro ženy.

Dneska jsem na sobě měla šaty chytré Horákyně, ani mě nějak nepohoršovala moje nedokonalost a cítila jsem se vlastně až nepatřičně mezi vámi všemi, kdy byl jeden příběh silnější, než druhý a mě to utvrdilo v tom, že by člověk neměl řešit blbosti, natož dlouhý prsa. Který jsem vám ukázala a zvládla jsem v nich ztratit šlajsek od portu. 

Eliška

více o projektu

Projekt pomáhá nejen ženám po porodu přijmout své příběhy i tělesné změny. Pomáhá ženě dodat sebevědomí, a díky sdílení pocit, že v tom není sama.

Projekt byl první svého druhu, který se v České republice soustředil hlavně na maminky a dával prostor ženám sdílet své příběhy

Projekt se rozjel velmi rychle a to také díky Andrejce. Andrea Šlechtová pracuje v malé PR agentuře Prest. Jako jedna z prvích v projekt vložila naději a rozhodla se nám pomoci. Díky její práci jsme se tak mohly dostat do spousty tištěných i netištěných médií ale také i do DVTV a Sama doma. Děkuji za Tvou práci Andrejko, velmi si toho vážím. 

Projekt měl krásný a rychlý start, dostal se do velkého podvědomí až k Ewě Farné, se kterou jsme natočili klip k její písni Tělo! Navíc jsme dostaly i příležitost vystoupit s Ewou na podiu na Českém Slavíku. 

V roce 2022 byl projekt nominovaný do Czech Social Awards v kategorii Social Impact & Change, a tím to určitě ještě nekončí! :)

statistiky

35,000+

fanoušků stránky

800

sdílených příběhů

110

nafocených žen

Objevte

příběhy žen

na blogu

Příběhy žen, které se zapojily do projektu Tělo s příběhem a skrze svůj příběh se rozhodly podpořit ostatní.